Still Standing powstało w odpowiedzi na gorące dyskusje wokół upamiętnienia KL Plaszow. Teren KL Płaszów w Krakowie, to były obóz koncentracyjny założony na terenie dwóch żydowskich cmentarzy, który dziś, w realiach dynamicznie rozwijającego się miasta, służy przede wszystkim jako teren zielony rekreacyjny, z nielicznymi pomnikami i znakami pamięci, które nie informują w wystarczającym stopniu ani o historii, ani topografii tego miejsca.
Działanie ruchowe Still Standing to próba podniesienia świadomości odwiedzających na temat lokalizacji, mającą na celu zaangażowanie ich w dyskusję na temat obecnego stanu i przyszłości tego miejsca. Projekt został pomyślany jako nietrwała, ale powtarzalna interwencja w przestrzeń. Do tej pory był prezentowany sześć razy w ciągu trzech lat – każdego roku po dwa razy, jesienią, w okolicach święta Sukkot.
Performens eksploruje ciało jako nośnik pamięci tworzące żywą rzeźbę specyficzną dla danego miejsca. Towarzyszy mu nagranie dźwiękowe, którego publiczność może słuchać, obserwując ruchy wykonawców. Działanie, oparte jest na historycznej choreografii izraelskiej artystki Noi Eshkol, został zainspirowany utworem, który przygotowała ona na 10. rocznicę powstania w getcie warszawskim w 1953 roku, do wykonania w kibucu Lohamei Hageta’ot (Bojownicy Getta).
Koncepcja: Weronika Pelczyńska, Aleksandra Janus
Realizacja: Weronika Pelczyńska, Aleksandra Janus, Monika Szpunar
Współpraca: Omer Krieger
-
16 Maj18:00
Still Standing 2023 – działanie performatywne
Czytaj więcej -
13 Maj17:30
Omer Krieger | spotkanie & dyskusja
Czytaj więcej -
16 Październik16:00
Still Standing
Czytaj więcej -
15 Październik16:00
Still Standing
Czytaj więcej -
26 Wrzesień16:00
Still Standing
Czytaj więcej -
25 Wrzesień16:00
Still Standing
Czytaj więcej -
03 Październik16:00
Still Standing
Czytaj więcej -
03 Październik12:00
Still Standing
Czytaj więcej